Lapacho

LAPACHO

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Lapacho
Latinský název: Tabebuia serratifolia
Slovenský název: Lapacho
Ostatní názvy: strom života, mravenčí dřevo
Rozšíření: domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji
Léčivé látky: obsahuje především lapachol, dále vanilin, furan, organické kyseliny, saponiny, katechiny, bioflavonoidy a další
Využití: má značný protinádorový účinek, tlumí rozvoj leukémie, pomáhá léčit nejrůznější disharmonie v těle, odstraňuje z organismu těžké kovy, normalizuje činnost vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, slezina

LAPACHO - POPIS ROSTLINY:

Lapacho neboli Tabebuia impetiginosa je strom z tropických oblastí Jižní Ameriky. Lapacho dorůstá výšky 10-25m, má hladkou kůru a známkou stromu je velmi tvrdé dřevo, odolné vůči rozkladu i nemocem. V místech své domoviny bývá využíván pro tyto vlastnosti ve stavitelství. Květy lapacha jsou zbarveny modro-fialovo-růžově a jsou masožravé, živí se hmyzem. V tradičním léčitelství se užívá vnitřní kůra stromu a to pouze odrůd Lapacho Morado a Lapacho Colorado.

Samotný nápoj se připravuje z vnitřní kůry stromu a využívali ho již pradávní obyvatelé tohoto území – Inkové a jak to tak bývá v moderním světě si popularitu postupně získává až v posledních letech. Bývá ceněný zejména pro mimořádné léčivé účinky a pro mnoho lidí má rovněž velice příjemnou chuť i vůni, která je lehce nasládlá a zahřívající.

Energy LapachoEnergy Lapacho

Strom je původem z amazonského pralesa a dalších tropických oblastí Jižní a Latinské Ameriky. Zmínky o užití lapacha v Evropě se tradují již od dob Vikingů, kteří léčebnou kůru pravděpodobně přivezli ze svých zaoceánských cest. Odrůdy lapacha můžeme najít i v Africe, avšak u těchto nebyl zjištěn větší léčebný efekt. Naproti tomu jsou účinky jihoamerického stromu tradovány a využívány  domorodými kmeny již od pradávna. Dnes jsou antioxidační, protivirové a antibakteriální účinky lapacha známy a využívány prakticky po celém světě.

LAPACHO - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky Lapacha:

Mezi nejčastěji zmiňované léčivé účinky patří výrazné posilování imunitního systému, odstraňování všech nebezpečných usazeni v těle jakými jsou toxiny nebo těžké kovy a působí jako přírodní antibiotikum.

Odborníci rovněž v některých studiích zmiňují pozitivní efekt při zpomalování rozvoje leukémie a rovněž jeho určité proti nádorové účinky. Lapacho tak doporučují jako prevenci nebo doplněk léčby.

Strom života - Lapacho z hlubin pralesa

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

Dále můžeme zmínit podporu látkové výměny, posilování vnitřních orgánů, posilování srdce potažmo krevního oběhu, uklidňuje nervy, působí protizánětlivě, zabraňuje vytváření otoků, normalizuje hladinu cukru a mohli by jsme pokračovat snad do nekonečna :-). Důležitým zjištěním rovněž je, že doposud nebyly zaznamenány žádné negativní účinky.

LAPACHO - PĚSTOVÁNÍ:

Lapacho roste ve volné přírodě Jižní Ameriky. Komerčně je využíván pro svoje tvrdé dřevo. Rozmnožuje se semeny. V našich podmínkách lze pěstovat jistou odrůdu lapacha jako pokojovou rostlinu.

Lapacho

LAPACHO - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Odnepaměti se sbírá jen vnější kůra, tedy přesněji její vnitřní část, a sbírá se kvůli zdraví prospěšným účinkům. Směs se získává tak, že se seškrabuje pletivo z vnitřní strany kůry. To se provádí přibližně  jednou až dvakrát ročně. Společně s tímhle platí jedno zásadní pravidlo, a sice, že to doopravdy velmi kvalitní lapacho můžeme získat jedině z dostatečně starých stromů, jež volně rostou v přírodě. Obyčejně se přitom mluví o věku pohybujícím se minimálně  okolo čtyřiceti let.

„Člověk je zdravý, když ho bolí pokaždé někde jinde. “