Mučenka

 

MUČENKA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Mučenka
Latinský název: Passiflora
Slovenský název: Vňať mučenky opletavej
Ostatní názvy: granadila, grenadila, maracuja, pasión, Kristova koruna
Rozšíření: původem z tropické Ameriky a Asie, rozšířená po celém světě
Léčivé látky: flavonoidy, gynokardin, cukry (rafinosa a glukosa), steroly
Využití: zklidňující a sedativní efekt, zlepšuje a prohlubuje spánek, navrací duševní rovnováhu, uvolňuje hladké svalstvo

 

MUČENKA - POPIS ROSTLINY: 

Mučenka dorůstá až do délky 10 m. Charakteristické jsou pro ni listy, 5 - 15 cm dlouhé, trojlaločné. Plody mučenky jsou kulaté. Jejich velikost by se dala přirovnat k malému citrónu. Na první pohled lákají svou tmavě fialovou barvou.

Jejich zralost poznáme podle toho, že jejich kožovitá pokožka je svraštěná a pohyblivá. Po jejím rozříznutí objevíme žlutou dužinu se semeny, kterou můžeme konzumovat.

  1. Pro klid duše klikněte

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

MUČENKA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- celkově zklidňující a spánek navozující účinky
- vhodným zklidňujícím přípravkem pro denní použití
- pomáhala při hemoroidech, kožních vředech a zánětech kůže

K léčebným účelům se používají čerstvé nebo sušené nadzemní části včetně malých drobných plodů, které jsou sbírány v době květu. Hlavní oblastí použití mučenky jsou neurotické stavy neklidu, lehké poruchy usínání, ale také přerušovaný spánek, také vegetativní dystonie. Žaludeční a střevní obtíže. Má spasmolytický účinek. Má centrálně sedativní účinek.

MUČENKA - PĚSTOVÁNÍ:

Rostliny se velmi dobře množí buď výsevem, nebo řízkováním. Mučenky kvetou zpravidla až druhým rokem.Rostlinné řízky zakořeňujeme při teplotě dvacet dva stupňů.V našich podmínkách ji můžeme vypěstovat v bytech, nebo v zimních zahradách. Zemina by měla být jílovitého charakteru. Od jara do podzimu by se měla přihnojit kombinovaným hnojivem. Mučenky potřebují dostatek vláhy a rosení.
Mučenka pochází prakticky pouze z kultur, větší množství jsou produkována v původní oblasti výskytu v Jižní Americe, ale nyní se pěstuje hlavně v USA na Floridě a v Guatemale. Jinak se vyskytuje planě v jižní Evropě a je zde pěstována spíše jako okrasná rostlina.

Mučenka

MUČENKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Mučenka - sbírá se květ a nať v době květu, tedy v období července až září (u nás se divoce nevyskytuje). Suší se ve stínu nebo na sušárně teplotou do 40-45 °C.

„Zdravý člověk je krásný, ale musí na něj přijít trochu nějaké nemoci, aby se stal taky duchovně krásným.“