Perila křovitá

PERILA KŘOVITÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Perila křovitá
Latinský název: Perilla frutescens
Slovenský název: Perila krovitá
Ostatní názvy: černá kopřiva
Rozšíření: původem z Číny a Indie
Léčivé látky: lfa pinen, apigenin, beta sitosterol, fenylpropanoid, karyophyllen, myristicin a některé další bioflavonidy, dále také vitamíny A, B, C a K, éterické oleje a flavonoidy
Využití: silný axiontidant, silný pomocník při alergiích

PERILA KŘOVITÁ - POPIS ROSTLINY: 

Perilla křovitá (Perilla frutescens) patří do čeledi hluchavkovitých rostlin. Prozrazuje to tvar jejích listů i květy. Ovšem listy jsou na rozdíl od našich hluchavek vyšlechtěné do různých barev, zelené, červené, bílé, nejrůznější barevné kombinace. Perilla je proto celkem okrasná rostlina, je ale také jedlá a léčivá.

  1. Perila - zázrak na alergii

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Listy mají vejčitý tvar se zvlněným okrajem, uvnitř plastickou žilnatinu. Jsou zelené nebo purpurově červené barvy, voní po kari, anýzu a možná trochu i skořici. Díky své citrónové, jemně kořeněné a příjemně nasládlé chuti se přidávají do mnoha čínských pokrmů, nejčastěji pak ke krabímu masu či různým korýšům. Je zajímavé, že navzdory své exotické chuti je perila příbuzná s docela obyčejnou hluchavkou nachovou. Kromě dekorativního vzhledu je velmi vhodná pro pěstování ve společnosti rajčat a lilků, protože odpuzuje nevítaný hmyz a naopak přitahuje motýly a proto je také oblíbenou rostlinou malých zahrad. Perila se používá již po staletí v tradiční čínské medicíně.

PERILA KŘOVITÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- prokazatelné antibakteriální, antiseptické a především výrazné antioxidační účinky
- působí proti nadměrnému pocení
- zmírňuje křeče, bolesti hlavy
- má sedativní a tonizační účinky
- dokáže si poradit s revmatismem
- napomáhá léčbě poruch s trávením
- uplatňuje se dokonce i při léčbě některých typů rakoviny

V čínské a japonské medicíně je perilla odedávna ceněnou rostlinou při onemocněních dýchacích cest i gynekologických problémech. Posiluje celkovou imunitu, obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Kromě vitamínů a minerálů jsou to i všestranně prospěšné flavonoidy.

Energy peralginEnergy Peralgin

Představuje silný antioxidant, vychytává volné radikály a tím preventivně chrání proti mnoha civilizačním nemocem. V Číně je to oblíbená zelenina, listy se přidávají do salátů a čínských zeleninových jídel.

PERILA KŘOVITÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Perilla je nenáročná jednoletá rostlina. Ven se vysévá od dubna, výsevy můžete opakovat po celé léto a listy sklízet velmi brzy. Pokud však potřebujete podporu při alergii již časně zjara, vysejte si perillu do truhlíčku za oknem už v únoru.

Perila křovitá

Daří se jí na záhonech, v truhlíku na balkóně i v květináči za oknem. Dopřejte jí slunné a teplé místo. Na půdu žádné zvláštní nároky nemá, snáší i sucho. Vybrat můžete z různých variet s kadeřavými či barevnými listy. Perilla je ideálním společníkem rajčat, od kterých odpuzuje škůdce. Pro motýly je naopak vábivá. 

„Knihy o zdraví čtěte pozorně, mohli byste zemřít na tiskovou chybu.“