Vřes

VŘES

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Vřes obecný
Latinský název: Calluna vulgaris
Ostatní názvy: břasa, břesk, chvojčina, jindavec
Rozšíření: rozšířen v mnoha zemích Evropy a Malé Asie
Léčivé látky: obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin a alkaloidy
Využití: léčby orgánů močového ústrojí, uklidňuje nervovou soustavu, zlepšuje spánek

VŘES - POPIS ROSTLINY: 

Polodřevnatý metlovitý keřík 20 - 50 cm vysoký, se stále zelenými přitisklými listy a s růžovofialovými květy v jednostranných hroznech. Je vypěstováno mnoho odlišných kultivarů odlišných barvami květů, listů, ale i výškou růstu. Odlišné kultivary mají barvy květů od bílé, růžové po širokou škálu purpurové a červené. Období květu u kultivarů zahrnuje rozsah od pozdního července do prosince. Vřes je v naší přírodě častý, má velmi rád sucho, a proto jej nejdříve najdeme na suchých loukách, mýtinách a pasekách. Kvete mezi posledními rostlinami v srpnu až září.

VŘES - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Působí protizánětlivě, podporuje vylučování moči, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky. Především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má také protizánětlivé účinky, proto pomáhá také při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest a pomáhá rozpustit močové kameny. Vřes má také jedno speciální uplatnění – je jedna z mála rostlin, které pomáhají při tzv. řezání, nepříjemném zastavení močení zánětlivého původu. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla a jako všechny močopudné rostliny, prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se i u starších lidí, kterým po tělesné námaze otékají nohy.

Vřes - kouzelník na cestě ke zdraví

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 

I když se vřes užívá především vnitřně, jeho stahující účinky je možné uplatnit i zevně na omývání ran a kožních problémů. V kombinaci s dalšími rostlinami se používá při diabetu (cukrovce), menstruačních obtížích, potížích spojených s přechodem a k regulaci oběhového systému.

 

VŘES - PĚSTOVÁNÍ:

Vřes obecný má rád chudší, písčité a rašelinovité půdy, vyskytuje se nejčastěji na slunných místech poblíž lesa, v oblastech s řídkým lesním porostem, na skalách a lukách v podhůří. Jeho pěstování na zahrádce a skalce je nenáročné a dobře prosperuje i jako hrnková rostlina.

Vřes

VŘES - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Pokud si chceme vřes nasušit sami, vyrazíme na něj v druhé polovině léta, v době vrcholu jeho kvetení. (V některých oblastech vřes kvete i koncem jara.) Můžeme sbírat buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nať vřesu. Květy se sklízejí jednoduše sdrhnutím z větviček po směru růstu. Při seřezávání natě volíme jen mladší nedřevnaté výhonky. Květy rozprostřené v tenké vrstvě, nebo nať zavěšená v menších svazečcích, schnou velice dobře a rychle. Droga by se neměla zapařit a rozdrobit.

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."