Vachta trojlistá

VACHTA TROJLISTÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Vachta trojlistá
Latinský název: Menyanthes trifoliata
Slovenský název: Vachta trojlistá
Ostatní názvy: trojlistník, třílistník, jetel vodní
Rozšíření: vyskytuje se v Evropě, Asii i Severní Americe
Léčivé látky: obsahuje glykosidní hořčinu menyanthin, saponin, třísloviny a fytoncidní látky
Využití: při obtížích s trávením, rozrušuje trávicí kameny, tlumí pocit nevolnosti

VACHTA TROJLISTÁ - POPIS ROSTLINY: 

Vachta trojlistá je asi 15-30 centimetrů vysoká, vytrvalá bylina hořké chutí.Oddenek je dlouhý válcovitý, plazivý, 10–15 mm tlustý, plný, větvený s šupinovitými, později opadavými listy. Dolní části lodyh jsou vystoupavé, nesou vždy několik listů. Listy jsou pochvaté dlouze řapíkaté, tříčetné, s lístky téměř přisedlými nebo podlouhle obvejčitými. Lístky jsou tupé, celokrajné až mělce chobotnatě vroubkované, s vyniklou zpeřenou žilnatinou. Pochva je 3–5 cm dlouhá, řapík až 20 cm dlouhý, plný, s aerenchymatickým pletivem a nápadnými cévními svazky. Vachta trojlistá kvete v květnu až červnu. Stopky květenství vyrůstají z úžlabí dolních listů a jsou 15 - 30 cm dlouhé. V horní části s 3 - 7 cm dlouhým hustým pravidelným hroznem vyrůstá v úžlabí široce kopinatých listenů 10 - 20 oboupohlavných květů. Květní stopky jsou 5 - 10 mm dlouhé. Květy jsou různočleněné. Kalich je pětičetný, 2 - 3 mm dlouhý, s kratičkou květní trubkou a vejčitě kopinatými tupými cípy stejně dlouhými jako korunní trubka.

  1. Trávení - žádná starost!

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

VACHTA TROJLISTÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinně napomáhá při:

- trávicích potížích
- problémech se žlučníkem a játry
- rozrušuje žlučové kameny a napomáhá jejich vylučování
- tlumí pocity nevolnosti
- podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů
- zlepšuje krvetvorbu, používá se při anémiích a jako doplňková léčba při leukémii

Energy King KongEnergy King Kong

Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Droga stimuluje krvetvorbu, zlepšuje chuť do jídla, působí větropudně, podporuje žaludeční a žlučové vylučování, ulehčuje trávení, proto se doporučuje při žaludeční achylii (nedostatek žaludeční šťávy), gastritidě, meteorizmu, onemocněních jater a žlučových cest způsobených sníženým vylučováním žaludeční šťávy a dyskinéze žlučových cest a žlučníku.

Vachta trojlistá

VACHTA TROJLISTÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V době květu (květen-červen) se opatrně odstřihují listy s krátkým kouskem řapíku, přičemž je nutno ponechat některé listy a rostliny nedotčené. Listy se nesmějí trhat, neboť rostliny zakořeněné v bahnité půdě se velmi snadno vytrhnou. Po odstranění nežádoucích příměsí se dužnaté listy rychle suší bez obracení ve slabé vrstvě, nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Při pomalém sušení listy černají. Správně usušená droga musí být bez pachu a se silně hořkou chutí.

„Dobrota je duši totéž, co zdraví tělu: máš-li ji, nepozoruješ ji.“