Růže alpská

RŮŽE ALPSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Růže převislá
Latinský název: Rosa pendulina
Slovenský název: Ruža ovisnutá
Ostatní názvy: Růže alpská,
Rozšíření: v pohořích jižní a střední Evropy, v České republice se růže alpská vyskytuje zejména v pohraničních českých a moravských horách
Léčivé látky: obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin
Využití: účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu, posiluje srdce a její jedinečná vůně celkově harmonizuje psychiku

RŮŽE ALPSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Růže alpská je rozložitější půl metru až dva metry veliký keřík. Ostny se nachází jen v její dolní části a není jich příliš mnoho. Listy jsou sedmi až jedenáctičetné, lístečky jsou na okrajích pilovité. Kvete jasně červeně od května až do července.

JUSTDENNIRUZEJUSTDENNIRUZE01

JUSTNOCNIRUZEJUSTNOCNIRUZE01

Růže alpská je unikátním zástupcem svého druhu. Květy jsou velké, výrazně růžové až červené. Sytě červené jsou i podlouhlé šípky, které se při dozrávání dostávají do nící - převislé - polohy. Odtud pochází dnes užívané latinské jméno druhu, kterému se česky, vzhledem k horskému charakteru jeho výskytu, říká růže alpská.
Během křižáckých výprav se produkty z růže dostaly do západní Evropy z Arábie, kdy je přiváželi rytíři jako dárek dámám svého srdce.

RŮŽE ALPSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- pomáhá při onemocnění močového ústrojí a ledvin
- působí preventivně proti nachlazení a infekcím
- zpevňuje cévní stěny
- pomáhá odstraňovat křečové žíly
- pomáhá proti jarní únavě
- zlepšuje schopnost soustředění
- uklidňuje a posiluje imunitu
- vhodný při zácpě

Od antických dob byla ceněna i pro své léčivé účinky, kdy Plinius popisuje 32 léčebných přípravků, jež se dají z růže připravit. Bylinkáři ji odedávna používali při nemocněních hrdla, dásní, poruchách trávení, na uklidnění. Růžová voda je oblíbeným prostředkem k ošetřování pleti. Čaj z rostliny napomáhá funkci močového měchyře a a má skvělé antioxidační účinky, protože eliminuje tvorbu volných radikálů. Tyto účinky ocení zvláště diabetici, výsledkem popíjení nápoje může být až dokonce snížení hladiny cukru v krvi.

  1. Rosa pendulina - růže pro zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

RŮŽE ALPSKÁ - PĚSTOVÁNÍ: 

Růže nejsou náročné na teploty, daří se jim od nížin do podhorských poloh. Květy se nejlépe rozvíjejí při teplotách +15 až +22 °C. Důležité pro správný vývin růží je i mírné proudění vzduchu, které osušuje listy a zabraňuje tak houbovitým chorobám v jejich šíření. Růžím nejlépe vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem humusu a přiměřeným obsahem živin. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou ale i růže vděčné za vydatnou zálivku. Vzdálenost keřů při výsadbě je různá podle jednotlivých skupin růží a intenzitě růstu odrůd.

Růže alpská

RŮŽE ALPSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírají se šípky v době zralosti, tj. v září až říjnu. Suší se co možná nejrychleji za teplot 60 až 80 °C. Droga obsahuje zejména vitamín C, kterého je v zralých a neusušených šípcích přítomno 0,2 až 1%.