Metabolismus

Pokud máte pocit, že najednou přibíráte, i přesto, že se stravujete pořád stejně, možná váš metabolismus pracuje pomaleji. Ale nezoufejte. Jde to i jinak!

To, co jíte, v mnohém ovlivňuje vaše pocity, vaši náladu a vaše zdraví. Vhodným stravováním lze ovlivnit mnohé a udržet si tak zdravé tělo i duši. Věřte mi, funguje to. Přečtěte si, co píše o nastartování metabolismu dr. Weil.

V průběhu života přirozeně dochází v lidském těle k mnoha fyziologickým změnám. Jednou z nich je také zpomalení metabolismu, což může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Problém se týká hlavně osob ve středním věku. Již drobné změny ve vašem jídelníčku vám můžou pomoci minimalizovat přibývání nechtěných kilogramů. Stačí jen několik málo kroků, které Vás dovedou k cíli!

Vybírejte si karbohydráty ze zdravějších zdrojů

… a nahraďte jimi rafinované zdroje s vysokým glykemickým indexem. Preferujte potraviny nerafinované s nízkým indexem, např. celozrnné pečivo, fazole a čočku. Hlavně posledně jmenovaná potravina není původcem nepříjemného kolísání krevního cukru, čímž působí proti ukládání přebytečného cukru do tukových zásob. Zkuste skvělé receptíky na fazolovou polévku či salát ze zelené čočky.

Okořeňte to!

Přidejte vaším jídlům trochu chuti! Kapsaicin, jenž je přirozenou součástí pálivých druhů paprik, pepře a zázvoru, vám rozproudí krev, zahřeje tělo, čímž nakopne váš metabolismus a vy spalujete kalorie rychleji a efektivněji. Ale pozor, všeho s mírou! Kapsaicin Vám může ublížit na těle i duchu.

Dopřejte si kvalitní zelený čaj

… a udělejte něco pro své zdraví. Tajemství, jež se v čaji skrývá, vám nyní odkryjeme. Jeden z hlavních antioxidantů, které můžete nalézt v zeleném čaji, je polyphenol. Je taktéž znám pod pojmy epigallocatechin gallate či EGCG, pomáhá tělu spalovat kalorie. Dr. Weil doporučuje pití 2 – 3 šálků zeleného čaje každý den.

Nebojte se malé hladovky

Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že když jíme pět až šest menších jídel denně, tak tím nastartujeme náš metabolismus. To však bylo označeno nedávnými výzkumy jako nepravděpodobné. K tomu, abychom zrychlili spalování tuků v těle, bychom měli čas od času některé jídlo vynechat a trochu vyhladovět. Ideální je jíst dvě až tři skromná jídla denně bez drobných pokrmů mezi těmito jídly – svačinek. Jezte jen, dokud cítíte, že již nejste hladoví. Není nutné dojídat celý talíř. Po čase zjistíte, kolik potravy skutečně vaše tělo potřebuje přijmout.

K tomu přidejte pravidelnou fyzickou aktivitu a věnujte se jí tak intenzivně, co to vaše tělo dovolí. Například si můžete zasprintovat 300 metrů, nebo jet imaginární závody na kole. – To je další způsob, jak zaručit, aby váš metabolismus nezaspal a fungoval tak, jak má.

Jsme tu pro Vás, staráme se o Vaše zdraví...