Kurkuma

Kurkuma je trvalkou, která patří stejně jako zázvor do čeledi zázvorovité. Již toto spojení nám naznačuje, jak může být kurkuma velmi účinná v rámci přírodní medicíny. Víte, že kurkuma patří mezi nejlevnější koření na světě napříč skutečnosti, jak léčivá může být. Dokonce již na počátku vzniku ajurvédy v 2. tisíciletí př. n. l. stála právě kurkuma, která je dnes součástí léčby v oblastech jako Indie, Haiti, Indonésie, Pákistán či Peru a Vietnam.

V kuchyni je běžně užívána k dochucení exotických pokrmů, nicméně pokud ji spojíme s jiným kořením, například pepřem, znásobíme její léčivé účinky! Dále pak můžeme zkusit kombinaci s hřebíčkem, chilli nebo česnekem.

Než si představíme velmi účinný recept, který Vás podpoří v boji s rakovinou, zmíníme se o léčivých účincích kurkumy, které Vás ohromí.

Obecně řadíme kurkumu mezi přírodní, velmi silná antibiotika s protivirovým účinkem. Navíc není oproti některým léčivům toxický. Ajurvéda považuje kurkumu za velmi účinný prostředek při ochraně a léčbě jater. Pokud chceme zesílit účinky, doplníme kurkumu zázvorem. Tím dosáhneme urychlení metabolismu a nastolení rovnováhy v organismu.

Ještě chvíli zůstaňte, chceme Vám představit výzkum, který byl proveden ve spojitosti kurkumy a onemocnění srdce. Zapojeno bylo 32 žen náhodně rozdělených do 3 skupin. První skupina užívala doplňky s kurkuminem, druhá placebo a třetí měla cvičební program spojený s užíváním kurkuminu. Výsledky jsou jednoznačné - skupina s placebem nevykazovala žádné změny, ženy jen s kurkuminem zaznamenaly jasné zlepšení a nejlepších výsledků vykazovala skupina se cvičením a současným užíváním kurkumy.

Jednou z možností, jak účinně a efektivně porazit rakovinu je tato emulze, kdy smícháme kurkumin s 2 čerstvými žloutky (ideálně od domácích slepiček) a přidáme 4 lžičky BIO kokosového oleje. Takto připravenou směs rozmixujeme mixérem. Než budete mixovat, zvolte ideálně keramickou mísu a pokud máte plastový nástavec mixéru, vězte, že zežloutne. Tomuto efektu se říká syndrom žluté kuchyně.

Je tu i druhá možnost, nicméně méně účinná. Svařte lžičku práškového kurkuminu s litrem vody. Voda musí vřít, když kurkumin přidáváte. Po deseti minutách varu získáte asi dvanáctiprocentní roztok, který můžete po zchladnutí popíjet. Bohužel, chuť je opravdu nevalná, ne každý ji snese! Aby byl vývar účinný, vězte, že kurkumin se poměrně rychle rozkládá a mizí, do 6-ti hodin jsme na polovině účinných látek, tudíž do 4 hodin takto připravený vývar vypijte, poté již nemá cenu se „trápit“.

Závěrem bychom pak rádi uvedli pár srovnání léčivé síly kurkumy a běžně užívaných léků, které nám rozhodně na zdraví nepřidají.

1. Lipitor – lék na cholesterol

Studie z roku 2008 poukazuje na skutečnost, že přípravek s cucuminoidy získanými právě z kurkumy je lepší /jak po léčebné, tak dopadové stránce na organismu/ oproti léku atorvastatin, neboli Lipitor.

2. Prozac – antidepresivum

Kurkuma je „skrytý talent“ při pomoci v rámci depresí a stresových situací. Alespoň takto ji popisuje studie z roku 2011 v časopise Acta Poloniae. Testy proběhly na zvířecím modelu.

Mnohé další studie následují a poukazují na možnou záměnu v případě aspirinu, kortikosteroidů či metforminu, léku na cukrovku. Když se nyní zahledíme zpět a vezmeme v potaz tradici využití kurkumy, její potenciál z hlediska odborných výzkumů, pak uvažujte, proč kurkuma ve Vašem jídelníčku vlastně chybí!