Heřmánek pravýy

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ

HEŘMÁNEK PRAVÝ - ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Heřmánek pravý
Latinský název: Matricaria recutita
Slovenský název: Rumanček pravý
Ostatní názvy: harmanček, harmaníček, kamilka, polní heřmánek, voňavý rmen, matrikária, rumánek, urmánek
Rozšíření: zejména podél cest, zahrady a pole; v ČR se vyskytuje hojně, nicméně v Evropě ubývá, zavlečen byl až do Severní Ameriky a Austrálie
Léčivé látky: chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin
Využití: pozitivní vliv na léčbu zánětů trávicího ústrojí, působí při nadýmání, při obtížích s trávením, využívá se při léčbě popálenin a urychluje hojení, zmírňuje bolest 

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ - POPIS ROSTLINY:

Heřmánek je jednoletá rostlina, která dorůstá velikosti maximálně 50 cm. V přírodě se s ním setkáme poměrně hojně, často totiž roste jako plevel v polích. Léčivé látky heřmánku se získávají z charakteristických žluto-bílých květů, které se v tenkých vrstvách suší. Její kořen je tenký, stonek holý, bez listů, květenství v úboru. Střed květu je žlutý terčík, který je vyklenutý a uvnitř dutý. Okvětní lístky jsou bílé a paprskovité.
Vyskytuje se téměř po celé Evropě a západní Asii na východ až do severní Indie, jako polní plevel byl již dávno zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie. Dnes se pěstuje v rozsáhlých polních kulturách především ve střední a jihovýchodní Evropě, v severní Africe a Jižní Americe. Roste především v teplejších oblastech na polích, úhorech, podél cest a na rumištích, na sušších písčitých půdách často pospolitě. Pěstování je celkem nenáročné, nedaří se mu ale ve vlhkých chladných oblastech s kyselými podmáčenými půdami.

HEŘMÁNEK PRAVÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Heřmánek má nesmírně uklidňující účinky, Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu - vně i uvnitř. Užívá-li se heřmánek vnitřně, tiší žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy. Účinkuje však také zevně na kůži a sliznici dutiny ústní i oční, zklidňuje vyrážky, bolesti a záněty v krku.

JUSTHERMANEKDEO JUSTHERMANEKDEOZKUSENOSTI

JUSTHERMANEKKREM JUSTHERMANEKKREMZKUSENOSTI

Hojí opary i afty a léčí nemoci dásní. Dále zklidňuje kožní vyrážky a lehčí spáleniny. Podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres, protože má sedativní účinek. Mnohem důležitější ale je, že celkově uklidňuje tělo a tím usnadňuje usínání. Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty.

Heřmánek - bylinka pro všechny

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Semeno heřmánku potřebuje ke klíčení světlo, proto je musíme vysévat na utužený povrch půdy a nezahrabávat. Zpevnění povrchu půdy (obyčejně těžkými válci) by mělo předcházet dokonalé uvláčení a smykování pozemku.

Heřmánek pravý

HEŘMÁNEK PRAVÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Květy heřmánku sbírejte s maximálně 2 cm dlouhými stopkami, za suchého počasí, asi 3 až 5 den po rozvití. Květy sušte co nejrychleji při teplotě do 40 °C, ty pak skladujte na suchém a chladném místě.
Drogu je nutno chránit před vlhkem a světlem. Ke skladování jsou nejvhodnější těsné uzavřené plechovky. Správně usušená droga má charakteristickou příjemnou vůni, nahořklou chuť a zachovává si původní barvu. 

"Kdo nemá dluhy, je bohatý, kdo žije bez nemoci, je šťastný."
Mongolská přísloví