Třapatka

 

TŘAPATKA NACHOVÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Třapatka nachová
Latinský název: Echinacea purpurea
Slovenský název: Echinácea purpurová
Ostatní názvy: hadí kořen, třapatka, střapalka, echynacea
Rozšíření: původem ze Severní Ameriky, v Evropě od 18. století, vyžaduje slunečné polohy či polostín
Léčivé látky: silice, pyrrolizidinové alkaloidy, estery kyseliny kávové, vinné, polysacharidy, alifatické amidy, isobutylamidy a třísloviny, glukoza, fruktoza, betain, inulin
Využití: podpůrná léčba při nachlazení, při nemocech močových cest, stimulace imunitního systému, na špatně hojící se rány, na kožní potíže, na popáleniny a křečové žíly, vylučování toxických látek, odstraňuje plísňová onemocnění 

 

TŘAPATKA NACHOVÁ - POPIS ROSTLINY: 

Třapatka nachová je krásná květina. Ne nadarmo se jedna z mnoha jejích odrůd nazývá Magnus. Je to mohutná, vytrvalá rostlina, přezimující ve formě rozvětveného kořene. Oválné až oválně kopinaté listy jsou v růžici stopkaté, na květních stvolech se mění na přisedlé a zmenšují se. Soukvětí, posazená jednotlivě na větvených květních stvolech, prozradí, že třapatka patří do čeledi astrovitých. 
Jméno echinacea je odvozeno z řeckého slova echinos, což znamená ježek. Echinacea připomíná svým květem naši dobře známou kopretinu, jejíž střed je ale plochý.

  1. Léčivá síla třapatky - echinacea pro zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

TŘAPATKA NACHOVÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Původní obyvatelé Severní Ameriky echinaceu využívali při bolestech zubů, bolesti v krku, kašli, tradovalo se i její použití jako antiséra při hadím uštknutí. Co je však u produktů z třapatky ceněno nejvíce, je nespecifické posílení lidské imunity. Podporuje množení a pohyblivost bílých krvinek, které nás brání před všemi infekcemi, a také schopnost těchto imunitních buněk rychleji škodlivé látky rozlišovat.

JUSTESENCEECHINACEA JUSTESENCEECHINACEA01

NAHRINECHINACEA NAHRINECHINACEA01

Dnes se třapatka používá také pro vnější i vnitřní použití. Její nejdůležitější a mimořádnou vlastností je to, že podporuje odolnost organismu vůči nemocem. Kromě stimulačního účinku na imunitu má také účinky protizánětlivé.

Třapatka nachová

Třapatka nachová má však také další dobré účinky. Pomáhá hlavně při chronických zánětech kloubů, léčí žaludeční vředy, prostatické potíže, záněty močových cest, záněty horních cest dýchacích, alergické projevy, ale je účinná i při rakovině střev, jater a žaludku.

TŘAPATKA NACHOVÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Ve volné přírodě nezdomácněla, pěstuje se jen v zahradách a parcích. Semínka pro předpěstování sazeniček se vysévají v březnu, za dva měsíce jsou rostlinky připravené k výsadbě na záhon. Později lze v zahradních centrech koupit předpěstované mladé rostliny. Sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na slunné místo, do výživné, lehčí půdy.

TŘAPATKA NACHOVÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Rostlina je využívána celá, nejúčinnější částí je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu. Z rostliny se také lisuje olej. Kořeny (Echinaceae radix) se sbírají na podzim z 3 až 4 letých rostlin. Nať (Echinaceae herba) a květ (Echinaceae flos) v období květu. Kořeny se suší nejlépe umělým teplem do teploty 45°C. Květy a natě se suší na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách. Usušené části rostlin se balí do pevných papírových obalů, skladují se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

 

„Tělo nechť každodenní své hýbání má.“