Chebule

CHEBULE SRDČITÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Chebule srdčitá
Latinský název: Tinospora cordifolia
Slovenský název: Tinospora srdcolistá
Ostatní názvy: amrita, guduchi
Rozšíření: vyskytuje se prakticky v celé jižní Asii
Léčivé látky: tinosporin, tinosporol, kyselinu tinosporová, cordifoliosidy A až B a syringen, glykosidy, látky steroidní povahy beta sitosterol a gilosterol, dále palmerin, hořčinu gilonin, polysacharidy a minerální látky vápník a fosfor
Využití: při zvýšené hladině krevního cukru, trávicích potížích (nevolnost, nechutenství, chronická zácpa, průjem), při zánětech a na zvýšení plodnosti

CHEBULE SRDČITÁ - POPIS ROSTLINY: 

Guduchi je vytrvalá liánovitá bylina nebo šplhavý keř, který dosahuje různě dlouhé délky, z nichž vyrůstá velké množství různě dlouhých proutků. Stonek je pokrytý průhledným potahem, který je snadno loupatelný nebo je stonek dřevnatý. Kůra guduchi je šedá nebo krémovitě bílá, dřevo je také bílé, pórovité a jemné, čerstvý řez získává nažloutlý odstín. Guduchi roste ve velké míře na mangovnících nebo na živých plotech. Listy guduchi jsou střídavé, tvarem srdčité, zašpičatělé s dlanitou žilnatinou, rostou samostatně a jejich povrch je sliznatý. Květy jsou žluté nebo zelené, malé, rostou ve skupině v trsech. Samčí jsou složeny ve 2-4květých vrcholících skládající hroznovitá nebo latnatá květenství. Samičí květy jsou jednotlivě nebo v hroznovitých květenství. Guduchi kvete v chladnějším počasí. Plodem je červená fazole.

CHEBULE SRDČITÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky bylinky Guduchi:- užitečná pro lidí trpící dnou
- při fyzické vyčerpanosti a rekonvalescenci
- vhodná při nadýmání
- povzbuzuje činnost jater a ledvin
-
podporuje obranyschopnost
-
mírně snižuje hladinu krevního cukru
-
k podpoře funkce paměti
- k posílení antistresového účinku při úzkosti nebo strachu
- posiluje imunitní systém

Chebule srdčitá je užitečná k posílení funkce ledvin, jater a imunitního systému. Působí jako nedráždivé diuretikum a zvyšuje vylučování kyseliny močové, čímž je užitečná pro lidí trpící dnou a dnovou artritidou. Vzhledem k tomu, že Tinospora cordifolia podporuje vylučování zplodin látkové přeměny a disponuje protizánětlivými vlastnostmi, je užitečná k léčbě osteoartritidy i revmatoidní artritidy. Revmatoidní artritida přitom není jen onemocněním zánětlivým, má též autoimunitní charakter.

GUDUCHI GUDUCHIZKUSENOST

Doporučuje se také užívat při fyzické vyčerpanosti a rekonvalescenci po těžkých chorobách, zlepšuje paměť a fyzickou výkonnost. Vhodná při nadýmání, bolestech žaludku, zvracení, ale také anemii, kašli a astmatu, pohlavní nedostatečnosti, onemocnění močových cest a sleziny (působí potopudně).

Povzbuzuje činnost jater a ledvin, nicméně to není vše. Příznivě působí taktéž na močové a pohlavní cestypodporuje obranyschopnost a vylučování toxinů z těla. Posiluje imunitní systém. Amrita se užívá při detoxikaci, vyčerpání, pro regeneraci v rekonvalescenci. Působí na metabolismus tuků a krevního cukru v těle. Mírně snižuje hladinu krevního cukru.

  1. Imunita - a nejen na její podporu zde

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
  2. Tradiční medicína doporučuje guduchi k podpoře funkce paměti, fyzické výkonnosti a duševní síly, k preventivní podpoře organismupři chemoterapii nádorového onemocnění, k podpoře účinnosti cytostatik a snížení jejich nežádoucích účinků, ke snížení vysokého krevního tlaku, k uvolnění křečí hladkého svalstva dýchacího systému a působí proti účinku histaminu. Dále se guduchi užívá k posílení antistresového účinku při úzkosti nebo strachu v centální nervové soustavě, zlepšuje trávení,stimuluje vylučování žluči, k odstranění horečky, zlepšení metabolických pochodů, ke zlepšení vylučovacího systému a podpory močopohlavního ústrojí, při překyselení organismu, při revmatoidní artritidě a zvýšené koncentraci kyseliny močové, celkově přizánětech, nemocích krveintoxikaci látek z depot hlubokých tkáňových vrstev, ke zvýšení pozitivní energie při únavovém syndromu a u syfilitických vředů. V Indii a Číně se tradičně guduchi používá proti lepře a malárii.

CHEBULE SRDČITÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Popínavá bylina roste na živých plotech nebo stromech. Guduchi roste dobře bez pesticidů i fertilizérů celkem samostatně a je vcelku jednoduchá k pěstování. Dá se také jednoduše poznat. Nejlépe se rozmnožuje pomocí řízků. Nejrychleji roste v tropických oblastech, kde stoupá po větších stromech. Nejsou dostupné informace o pěstování guduchi v prostředí České republiky. Rostlině se nejvíce daří v tropickém pásmu.

Chebule srdčitá

CHEBULE SRDČITÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Ideální doba pro sběr chebule je mezi květnem a červnem.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne."