Kopřiva

 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kopřiva dvoudomá
Latinský název: Urtica dioica
Slovenský název: Žihľava dvojdomá
Ostatní názvy: žahavka, žíhavka, žihlava, prhlinka, velká kopřiva
Rozšíření: původně po celé Evropě, dnes takřka po celém světě podél vodních toků, v okolí sídlišť, na rumištích, v okolí zemědělských objektů
Léčivé látky: chlorofyl, kyselina křemičitá, třísloviny, aminy - acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B1, kyselina pantothenová (B6), glukokinidy, kyselina mravenčí, kyselina octová, vosk, vitamín C, fytoncidní látky
Využití:působí proti zánětům, močopudné účinky, při průjmových onemocněních, podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně, urychluje hojení ran, regenerace pokožky, při bolestech hlavy, při cukrovce

 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ - POPIS ROSTLINY: 

Kopřiva je vytrvalá bylina, z jejíhož plazivého a bohatě větveného oddenku vyrůstá větší počet dutých čtyřhranných lodyh. Vstřícné řapíkaté listy s kopinatými palisty jsou stejně jako lodyha pokryty četnými žahavými a krycími štětinatými chlupy, silně zpevněnými minerálními látkami. Na listech a na lodyze jsou četné tuhé chloupky, které jsou na konci velmi křehké, takže se snadno ulamují. Z dutiny chlupu vychází na kůži ostrá šťáva (kyselina mravenčí a pryskyřičný sekret), která kůži dráždí a způsobuje zánět nebo i puchýře.

Energy BetafitEnergy Betafit

Původně se kopřiva vyskytovala po celé Evropě, na východ až do Západní Sibiře a Iránu, zejména v náplavových lužních lesích a na vlhčích humózních lesních půdách od nížin do hor, především podél vodních toků. Dnes je rozšířena jako vytrvalý plevel téměř po celém světě okolo lidských sídlišť, podél znečištěných vodních toků, na rumištích, navážkách, příkopech, u cest a plotů a zemědělských objektů.

  1. Zdravé vlasy - levně

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 Kopřiva

KOPŘIVA DVOUDOMÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na  slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a  chorobné zadržování (zástava) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná  na jarní kúry.

Energy Skeletin Energy Skeletin

KOPŘIVA DVOUDOMÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Nejčastěji se sbírají listy sdrháváním lodyh a někdy také nať, jejíž olistěné a nezdřevnatělé části v délce maximálně do 50 cm se sežínají z mladých a zdravých rostlin srpem. Suší se ve stinných vzdušných místech nebo uměle, přičemž teplota nesmí překročit 60 ° C. Je důležité ji sušit rychle, aby si droga zachovala původní zelenou barvu.
Užívá se hlavně list, někdy nať. List i nať mají diuretické účinky; mladé listy posilují celkově organismus a v krvi snižují hladinu cukru.


„Lékař je ten, kdo nalévá drogy, které málo zná, do těla, které zná ještě míň.“