Kopretina

 

KOPRETINA ŘIMBABA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kopretina řimbaba
Latinský název: Chrysanthemum parthenium
Slovenský název: Rimbaba obyčajná
Ostatní názvy: chlebníček, marunka, maruňka, matečník, matroška
Rozšíření: původem z jihovýchodní Evropy, u nás zejména na zahrádkách a zplaňuje, zejména v teplejších oblastech
Léčivé látky: vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony (parthenolid, chrysanhemonin), deriváty acetylénu, pyrethrin, třísloviny a další látky
Využití: při bolestech hlavy, revmatických bolestech kloubů, zad a páteře, působí protizánětlivě, snižuje teplotu, při léčbě nachlazení, virových a bakteriálních nákaz, chřipky a zánětů dýchacích cest, rozšiřuje cévy, podporuje žaludeční aktivitu

KOPRETINA ŘIMBABA - POPIS ROSTLINY: 

Kopretina řimbaba patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). Má výrazné aroma. Kromě obou hlavních názvů je také označována jako vratič řimbaba. Jedná se o vytrvalou, až 1 m vysokou rostlinu. Lodyha je přímá, větvená, hranatá. Květy jsou buď žluté, nebo bílé, podle uspořádání. Důvodem je z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, odkud se dostala až k nám. V Čechách i na Moravě se pěstuje na zahradách a místy ji můžeme i potkat jako planě rostoucí rostlinu. Sbírá se kvetoucí nať.
Kopretina řimbaba pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, u nás odedávna pěstována na zahradách a místy zplaňuje v okolí lidských sídel, zejména v teplejších oblastech.

KOPRETINA ŘIMBABA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Pro pevné zdraví, léčivá kopretina:
- účinný lék na migrénu
- působí proti bolesti kloubů, páteře
- účinná proti bolesti, zejména chronickým bolestem v oblasti pohybového aparátu
- působí také protizánětlivě a snižuje teplotu
- při léčbě nachlazení
- lék zánětů v oblasti střev
- tlumí změny nálad a depresivní stavy

Nejznámější oblast, kde je tato bylina doporučována jako doplněk léčby, je problematika migrén, zřejmě proto, že snižuje bolest a rozšiřuje cévy. K dalším uváděným účinkům patří podpora žaludeční aktivity a protirevmatické působení. Odborníci uvádějí, že některé z jejich účinků byly potvrzeny klinickými studiemi. V lidovém léčitelství jsou ještě uváděny účinky proti závrati, při ušních šelestech, teplotách, bolestech zubů či žaludečních potížích.

Kopřiva - nedoceněná bylinka a produkty z ní

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


Kopretina
působí proti horečce, rozšiřuje cévy, snižuje bolest, podporuje žaludeční aktivitu, působí protirevmaticky, proti migrénám, slabě projímavě, používá se při menstruačních bolestech či v šestinedělí.

Kopretina

KOPRETINA ŘIMBABA - PĚSTOVÁNÍ:

Vyžadují slunné a teplé umístění a dobře propustnou půdu. Množí se semeny. Pěstují se obvykle jako letničky. Pěstuje se v sušší, dobře odvodněné půdě  a na přímém slunci. Na péči i půdu je nenáročná. Daří se jí na stanovišti chráněném před větrem.

KOPRETINA ŘIMBABA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se kvetoucí nať, případně jen listy.

"Žádné bohatství se nedá srovnat se zdravým tělem."