Superpotraviny

Módní, unikátní, zdravé – takto jsou popisovány superpotraviny v posledních letech. Z hlediska vědy neexistuje žádná oficiální definice, což nahrává zainteresovaným skupinám, které pod superpotravinu zařadí kde co;-) Nicméně vyvážená strava založená na rozmanitosti je stále ta nejlepší možná volba.

Pojem superpotravina je tak spojován zejména s potravinami, které mají vztah k lidskému zdraví. Můžeme se tak setkat s tvrzením, že superpotravinou jsou suroviny jako borůvka, řepa či kakao a losos. Základem tvrzení je zpravidla výzkum renomované společnosti, který udává výčet schopností potraviny podporovat a chránit naše zdraví. Avšak jsou tyto zprávy pravdivé? Nelže nám opět věda ve snaze posílit pozici některé z potravin?

Než si některé superpotraviny představíme, zahledíme se na západ, kde je superpotravina na výsluní. Například Slovník Oxfordské angličtiny popisuje superpotravinu jako „výživově bohatou potravinu, považovanou za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu“, zatím co Merriam-Websterův slovník pomíjí jakoukoli zmínku o zdraví a definuje ji jako „zvláště výživově bohatou potravinu, plnou vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a/nebo živin rostlinného původu“. Avšak tato definice je dle názoru mnohých renomovaných odborníků velmi široká bez schopnosti pojmout skutečnost, jaké jsou vlastně požadavky na superpotraviny.

A nyní již pár tipů, které potraviny nám mohou pomoci ve zdraví i nemoci:

Mandle, kdo by je nemiloval…

Mandle obsahují vysoké hodnoty vitamínů skupiny B, dále pak vápník, draslík a hořčík. Rostlinné steroly obsažené v mandlích brání vstřebávání cholesterolu do organismu. Dle výzkumů snižuje mandle hladinu krevního cholesterolu až o závratných 10%.

Granátové jablko aneb exotika na doma…

Granátové jablko je předmětem mnoha vědeckých teorií a výzkumů, kdy 20% obsahu semene tvoří zdraví prospěšné látky. Zmíníme opět vitamíny B1, B2 a B3 v kombinaci se sodíkem, draslíkem a dalšími minerály ve stopovém množství. Granátové jablko je doporučováno při kardiovaskulárních chorobách a posílení imunitního systému.

Zázrak jménem česnek…

Každý jej známe, ale víte, že je zařazován mezi tzv. superpotraviny. Babské rady jej představují jako přírodní antibiotikum. Umí doslova zlikvidovat některé bakterie a viry zodpovědné za chřipku či nachlazení. Dokáže snížit reálnou hladinu „špatného“ cholesterolu a současně působí proti nadýmání neb při žaludečních obtížích. Nejúčinnější je v syrovém stavu!

Čínský úkaz jménem Goji…

Tento sytě červený plod kustovnice čínské pochází z Asie a do Evropy přinesl doslova revoluci v alternativní medicíně. Má silné antioxidační schopnosti, působí preventivně v případě rizika rakoviny a současně podporuje imunitu. Zdroj beta-karotenů a stopových prvků je doporučován napříč světem jako velmi účinná superpotravina. Dbejte však na doporučené dávkování, při vyšších dávkách působí negativně na naše zažívání.

Nástupce semínek chia – lněné semínko…

Pokud nechcete utrácet za exotiku, zkuste evropskou variantu – lněné semínko. Má velmi podobné složení a je velkým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ideální pro ty, kteří nekonzumují maso a potřebují dodat energii i živiny. Pomáhá při hubnutí a má protizánětlivé schopnosti. Mnozí jej uctívají jako pomocníka při srdeční arytmii.

Mohli bychom dále jmenovat meruňky, dýňové semínko, avokádo či další, zdraví prospěšné potraviny. Je jich na trhu mnoho. Zkuste je přizpůsobit svému zdravému jídelníčku.

Závěrem bychom rádi dodali, že výzkumy probíhají v laboratořích, nikoliv v reálném „provozu“ a tudíž je nutné brát na zřetel, že mnohdy jsou účinky přeceňovány, jindy nedosažitelné v domácím prostředí či je dopad na zdraví pouze lokálního a přechodného charakteru. Posledním bodem, který je třeba vzít v úvahu při hodnocení studií o „zdravosti“ potravin, je okolnost, že mnozí výzkumníci studují jednotlivé potraviny izolovaně. Jestliže však lidé běžně konzumují různé kombinace potravin, pak výběr jedné jediné potraviny ke studiu vůbec neodpovídá reálné situaci. Zkuste vsadit i na Váš zdravý rozum.