Bylinné oleje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Olej
na obličej? Vždyť budu mastná, všude to poteče, bude to nepříjemné hlavně v létě. Slyšíte se? Ale ono je to úplně jinak! Rozhodně nebudete vypadat jako hladina lesknoucího se rybníka. Naopak, díky správnému oleji bude Vaše pleť dokonale vyživená a chráněná.

V dnešní moderní době je znát zcela nový proud, který nám velí „návrat k přírodě“. A právě tento trend si dnes představíme na užívání přírodních olejů. A vězte, tyto oleje si můžete připravit i sami doma. Stačí kvalitní olej a čerstvá bylinka.

Nicméně výběr oleje je podmíněný typem pleti či požadavkům, na co má ten který olej působit. Vaše pokožka se bude cítit skvěle! Ale zpět k olejům, nyní si některé přestavíme včetně receptů a využití v praxi.

1. MANDLOVÝ OLEJ

Tento olej jak již název vypovídá je získáván z jader mandlovníku – tedy z mandlí. Dokáže perfektně a účinně zklidnit pokožku a současně díky obsahu vitamínů A, B, E a proteinů je doporučován pro své hydratační účinky.

A víte, že si jej můžete připravit doma? Stačí Vám k tomu pouze 1 kg mandlí, 1 lžička kvalitního oleje a mixér.

Mandle vložte do mixéru a co nejpomaleji mixujte, postupně hmotu seškrabujte z okrajů nádoby do chvíle, než se začne tvořit krémová pasta. Tu přesuneme do sklenice a necháme stát na stinném místě při teplotě do 18°C. Po 2 týdnech se mandlový olej oddělí, slijeme jej a můžeme užívat. Jak prosté;-)

P.S.: zbylou hmotu ochuťte třeba vanilkovým extraktem, přidejte kakao a máte perfektní domácí sladkou pomazánku, kterou budou milovat Vaše děti i Vy!

2. MERUŇKOVÝ OLEJ

Olej z meruněk má blahodárný vliv na elasticitu pokožky. Tento olej obsahuje zejména kyselinu olejovou, linolovou a vitamíny A aE. A velkou výhodou je skutečnost, že tento olej můžete užívat taktéž vnitřně, kdy blahodárně působí na pleťové buňky.

Jeho výroba je vzhledem k pevné pecce trochu složitější a pokud nemáte velmi kvalitní a silný mixér, rozhodně se vyplatí meruňkový olej koupit. Pokud však toužíte experimentovat, stačí postupovat dle receptu na mandlový olej pouze s tím rozdílem, že do mixéru vložíte pecky meruněk.

3. MĚSÍČKOVÝ OLEJ

Tento olej se užívá již po staletí v mnoha kulturách pro své protizánětlivé a regenerační účinky. Obsahuje flavonoidy a antioxidanty. Tyto látky poté chrání pokožku před volnými radikály.

A tento olejíček si můžete připravit s námi, je to jednoduché.

Budeme potřebovat čerstvé okvětní lístky či celé květy měsíčku (cca 200 g) na 1l oleje (slunečnicový, mandlový, olivový) kterým květy zalijeme a uzavřeme. Necháme 3 týdny na slunci v teplé místnosti (do 30°C) a za občasného protřepání louhujeme. Květy musejí být zcela zality, nesmí vykukovat nad hranici oleje. Poté již jen scedíme a olej je nám k dispozici.

Pokud chceme dosáhnout dokonalého výsledku, olej nakapeme na dlaň a třením jej zahřejeme, aby se uvolnili prospěšné látky. Poté dlaně přiložíme na pokožku a vmasírujeme do pletí. Opatrně krouživými pohyby vmasírujte olej do pokožky a jemnými krouživými pohyby prsty zakončete celý proces.

Vaše pokožka se Vám odvděčí pevností, elasticitou a dokonalým vzhledem bez pupínků a vyrážek.